Új SMS-es csalás terjed Szerbiában: az egészségügyi kártya megújítására hivatkoznak

A belügyminisztérium újabb SMS-es adathalász csalásra figyelmezteti a polgárokat: ismeretlenek a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap, vagyis az RFZO nevében küldenek üzeneteket, amelyekben azt állítják, hogy lejárt az egészségügyi kártya, ezért sürgősen meg kell újítani, vagy újat kell igényelni.

A MUP közlése szerint az üzenetek célja a személyes és pénzügyi adatok megszerzése. A csalók az SMS-ben egy hamis internetes oldalra vezető linket küldenek, és arra kérik a címzettet, hogy válaszoljon az üzenetre, majd kövesse a további utasításokat.

Bár a rendőrség szerint a csalásnak ez egy újabb formája, a figyelmeztető jelek ugyanazok, mint a korábbi adathalász próbálkozásoknál: az üzenet gyanús vagy külföldi számról érkezik, nem hivatalos internetes oldalra mutató linket tartalmaz, és sürgető hangnemmel próbál nyomást gyakorolni a címzettre.

A hamis oldalon a csalók személyes, pénzügyi vagy biztonsági adatok megadását kérhetik. A belügyminisztérium ezért arra kéri a polgárokat, hogy ne nyissák meg az ilyen üzenetekben szereplő linkeket, ne válaszoljanak az SMS-ekre, és semmiképpen ne adják meg adataikat.

Ha valaki már megnyitotta a linket, vagy megadott valamilyen adatot, a MUP azt tanácsolja, hogy azonnal változtassa meg jelszavait. Amennyiben bankkártyaadatokat is megadott, haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot a bankjával.

A gyanús üzeneteket és az internetes csalási kísérleteket a polgárok a Sajber straža platformon keresztül jelenthetik.

Forrás: Vajma.info

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT