Az MNT a következő tanévben több mint tízezer diáknak biztosít ingyenes tankönyveket

A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) 25. rendes ülésének előkészületeiről, valamint az aktuális oktatási, kulturális és támogatási programokról számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Fremond Árpád, az MNT elnöke.

Az MNT soron következő ülésének napirendjén 105 pont szerepel. A legfontosabb témák között az oktatási intézményeket érintő kérdések, intézményvezetői és iskolaigazgatói kinevezések, valamint az iskolaszékek összetételének módosításai szerepelnek – számolt be róla a VajMA.

Fremond Árpád elmondta, hogy az elmúlt időszakban 42 oktatási intézmény élén történt vezetőváltás. Hangsúlyozta, hogy azokban az intézményekben, ahol korábban magyar nemzetiségű igazgató vezette az intézményt, a jövőben is magyar igazgatók látják majd el a feladatokat.

A tájékoztatón kiemelték, hogy a 2026/2027-es tanévben is folytatódik az ingyenes tankönyvprogram. Az állam finanszírozza a kisebbségi nyelvű tankönyvek előállítását és beszerzését, így a magyar nyelven tanuló diákok számára is térítésmentesen biztosítják a szükséges kiadványokat. A program 72 általános iskola és négy speciális intézmény összesen 10 290 tanulóját érinti.

Szó esett a különböző köztársasági és tartományi pályázatokról is. Az MNT több kulturális, oktatási és tájékoztatási projekt támogatását javasolta, a végső döntéseket azonban az illetékes minisztériumok és titkárságok hozzák meg.

Fremond Árpád felhívta a figyelmet a diplomahonosítási támogatásra is, amelyre július 9-éig lehet pályázni. A támogatás a középiskolai bizonyítványok, valamint a felsőoktatási és posztgraduális oklevelek honosításának költségeihez nyújt segítséget.

Július 3-áig várják a jelentkezéseket a jogászösztöndíj-programra is, amely húsz egyetemi hallgató számára biztosít havi 100 ezer forintos támogatást.

Az MNT saját pályázatainak eredményei kapcsán elhangzott, hogy több oktatási intézmény, civil szervezet, kulturális rendezvény és helyi médium részesül támogatásban. A nyertesekkel a szerződéskötések már megkezdődtek, a kifizetések folyamatosan zajlanak.

A sajtótájékoztató végén a szerb nyelvi felzárkóztató programról is beszámoltak. Az idén 115 jelentkezővel rekordot döntött a program a 2012-es indulása óta. A júliusban megszervezett, 80 órás képzés célja a szerb nyelvi készségek fejlesztése, a mindennapi nyelvhasználat erősítése, valamint a továbbtanulási és munkavállalási lehetőségek bővítése.

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT