Különös helyzetet teremthet a labdarúgó-világbajnokság új lebonyolítási rendszere: könnyen előfordulhat, hogy egy csoportmérkőzésen egyik csapatnak sem lesz igazán érdeke győzni.
A 48 csapatosra bővített világbajnokságon ugyanis a csoportokból nemcsak az első két helyezettek, hanem a legjobb harmadikok közül is nyolc válogatott továbbjut a legjobb 32 közé. A torna előtt készült számítások és szimulációk alapján három ponttal már jó eséllyel tovább lehet jutni harmadik helyről is, különösen akkor, ha az adott csapat gólkülönbsége nem túl gyenge.
A The Athletic elemzése szerint ez különös helyzetet idézhet elő az Ausztria–Algéria mérkőzésen. A csoportban Argentína első helye már biztosnak tűnik, Jordánia pedig kiesik, így Ausztria és Algéria számára a második, illetve a harmadik helyezés közötti különbség lehet a döntő kérdés.
A gondot az okozza, hogy a csoport második helyezettje a legjobb 32 között Spanyolországgal találkozhat. Ezt a csapatok már a mérkőzés előtt pontosan tudhatják, mivel a spanyol válogatott korábban játssza le harmadik csoportmeccsét.
Harmadik helyezettként ugyanakkor teljesen más ellenfelek jöhetnek szóba: többek között Egyiptom, Irán, Belgium, Anglia, Ghána, Horvátország, Portugália vagy Kolumbia. Bár ezek között is akadnak kifejezetten erős válogatottak, Spanyolország elkerülése így is vonzóbb forgatókönyv lehet.
Ez pedig azt eredményezheti, hogy az Ausztria–Algéria meccsen nem feltétlenül a győzelem lesz a legkedvezőbb eredmény mindkét fél számára. A bővített világbajnoki rendszer tehát már az első tornán olyan sportszakmai és stratégiai dilemmákat teremthet, amelyek komolyan befolyásolhatják az utolsó csoportmérkőzések tétjét.
Címlapkép: Getty







