Újabb 15 napos haladékot kapott a NIS az amerikai hatóságoktól

Az amerikai pénzügyminisztérium külföldi vagyonellenőrzési hivatala, az OFAC újabb 15 nappal meghosszabbította a NIS működési engedélyét, így az július 1-jéig érvényes – írja az Szerbiai Rádió és Televízió.

A június 16-ai határidő két engedély miatt is fontos volt: eddig volt érvényes a Szerbiai Kőolajipari Vállalat, a NIS működését lehetővé tevő amerikai licenc, valamint a Mol és a Gazprom Neft közötti tárgyalások folytatására vonatkozó engedély is. Ezek a tárgyalások a NIS többségi, orosz tulajdonban lévő részvénycsomagjának eladásáról szólnak.

Aleksandar Vučić szerb államfő korábban Tbilisziben úgy fogalmazott, hogy az információi szerint Washington még 15 napos hosszabbítást adhat a NIS-nek, de szerinte ez lesz az utolsó ilyen haladék. Vučić akkor azt is kiemelte: reméli, hogy az orosz fél elfogadja a megállapodást.

Ugyanezen a napon a szerb kormány és a magyar Mol részvényesi megállapodást írt alá a NIS jövőbeli irányításáról. A bányászati és energiaügyi minisztérium közlése szerint a megállapodás lehetővé tenné a NIS további fejlesztését, a szerbiai piac ellátását és a pancsovai olajfinomító működésének folytatását, amennyiben a Mol sikeresen többségi tulajdonossá válik.

A minisztérium szerint a Mol és a Gazprom Neft közötti adásvételi szerződés a NIS 56,15 százalékos tulajdonrészének megszerzéséről még véglegesítés alatt áll. A Mol közleményében szintén hangsúlyozta: a Szerbiával kötött részvényesi megállapodás még nem jelenti az értékesítési folyamat lezárását, mert végleges megállapodásra van szükség az eladóval, valamint az Egyesült Államok jóváhagyására is.

A magyar vállalat szerint, ha többségi részvényessé válik, felelősséget vállalna a NIS szakmai irányításáért, stabil működéséért és a további beruházásokért. A Mol azt is közölte, hogy célja a vállalat megerősítése, nyereségességének javítása és Szerbia biztonságos üzemanyag-ellátásának fenntartása.

Az új, július 1-jéig szóló engedély rövid időre ismét biztosítja a vállalat működését, de a NIS hosszú távú helyzete továbbra is attól függ, sikerül-e lezárni a Mol és a Gazprom Neft közötti megállapodást, és megérkezik-e az amerikai hatóságok jóváhagyása.

Forrás: Vajma.info

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT