Súlyos gazdasági megszorító intézkedéseket jelentett be Ilie Bolojan román miniszterelnök a szerda délutáni sajtótájékoztatón. A frissen hivatalba lépett bukaresti kormány három lépcsőben hajt végre adóemeléseket és kiadáscsökkentéseket, miután egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az ország elkerülhetetlenül az államcsőd szélére sodródik, ha nem történik beavatkozás.
Bolojan szerint a román állam jelenleg minden 100 lejnyi bevételhez 32 lejnyi hitelt kénytelen felvenni, hogy fedezni tudja a kiadásokat. A miniszterelnök figyelmeztetett: ha a kormány nem lép, a következmények súlyosak lehetnek – beleértve a bérek és nyugdíjak kifizetésének ellehetetlenülését, az EU-s források elapadását, az állami beruházások leállítását, és egy mély recessziót, tömeges munkanélküliséggel és a lej elértéktelenedésével.
HÁROMLÉPCSŐS MEGSZORÍTÁSI PROGRAM
A költségvetési hiány csökkentését célzó csomag első elemei már augusztus 1-jén életbe lépnek:
- Az általános áfakulcs 19%-ról 21%-ra emelkedik.
- Az alapvető termékek (pl. élelmiszer, gyógyszer, tűzifa, ivóvíz, könyv, vendéglátás) kedvezményes áfája 5-9%-ról 11%-ra nő.
- A szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok jövedéki adója 10%-kal emelkedik.
- A 3000 lejt (kb. 70 ezer dinár) meghaladó nyugdíjak után egészségbiztosítási járulékot kell fizetni.
A következő hullámban, 2026. január 1-jétől újabb adóemelések lépnek életbe:
- Az osztalékadó mértéke 10%-ról 16%-ra nő.
- Új adó terheli majd a bankok nyereségét és a szerencsejátékból származó profitot.
UNIÓS SZINTEN IS A LEGROSSZABB HELYZETBEN ROMÁNIA
A megszorítások hátterében az áll, hogy Románia az uniós tagállamok közül a legnagyobb GDP-arányos hiányt produkálta 2024-ben. Az Európai Unió ESA-módszertana szerint a hiány elérte a 9,3 százalékot, a román pénzügyminisztérium saját számításai szerint pedig 8,65 százalékot. Az idei évre kitűzött 7,04 százalékos deficitcél így jelenlegi formájában elérhetetlen.
Forrás: MTI