A szerbiai vonatoknak pontosabbnak kell lenniük, mint a német vagy a svájci vasút járatainak – jelentette ki Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök, miután meglátogatta a hamarosan elkészülő új egységes vasúti diszpécserközpontot Belgrád mellett, Makišban – közölte a Tanjug.
A modern irányítórendszerből több mint 3300 kilométernyi vasútvonal forgalmát felügyelik majd. Vučić kiemelte, hogy a beruházás részeként korszerű optikai hálózatot, automatikus vonatfelügyeletet és mesterséges intelligencián alapuló biztonsági rendszereket építenek ki.
A projekt értéke 115 millió euró, a szerb államfő szerint pedig az új rendszer jelentősen javíthatja a vasúti közlekedés pontosságát Szerbiában.
Vučić ugyanakkor élesen bírálta a rendszeres késéseket, és azt mondta, akár havonta is leváltják az illetékes igazgatókat, ha a vonatok továbbra sem tartják a menetrendet.
„Három perc késés is elég lesz ahhoz, hogy leváltsuk az illetékeseket. A vasutunknak pontosabbnak kell lennie, mint a német vagy a svájci vasút” – fogalmazott a szerb elnök.
Mint mondta, rendkívüli helyzetekben, például baleset esetén érthető lehet a nagyobb késés, de a visszatérő, rendszeres csúszásokat nem tartja elfogadhatónak. Hozzátette, az utasok azért választják a gyorsvonatot, hogy időt takarítsanak meg, ezért szerinte elfogadhatatlan, ha a vonat már az indulásnál 30–40 percet késik.







