„Továbbra is mi döntünk a tankönyveinkről” – dr. Pásztor Bálint a törvénymódosításról

A szerbiai kormány elfogadta a tankönyvtörvény módosítására vonatkozó javaslatokat, amelyek nemcsak a szerb többségi oktatásra, hanem a nemzeti kisebbségek számára is jelentős változásokat hoznak – erről számolt be dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke közösségi oldalán.

A nyilvánosság előtt eddig elsősorban a szerb nyelvű oktatásban bevezetésre kerülő, nemzeti jelentőségű tankönyvcsomag került hangsúlyozásra, ám a VMSZ közbenjárásának köszönhetően a törvénymódosítás egy kétpólusú rendszert hoz létre. Ennek értelmében a kisebbségi oktatásban is bevezetésre kerül egy nemzeti tankönyvcsomag, amely a magyar nyelvű oktatás számára is meghatározó lesz.

A módosított törvény 4a. szakaszának 3. bekezdése alapján a magyar nyelvű oktatás kilenc tantárgy esetében kap kiemelt támogatást: magyar nyelv, magyar nyelv és irodalom, szerb mint nem anyanyelv, környezet, természet és társadalom, történelem, földrajz, zenekultúra és képzőművészet.

Fontos különbség, hogy míg a szerb nyelvű csomag esetében központosításról van szó, addig a kisebbségi tankönyvek esetében minden korábbi kiadó egyenrangúan megmaradhat a rendszerben. A Magyar Nemzeti Tanács továbbra is meghatározó szereplő marad abban, hogy milyen tartalom kerüljön a magyar nyelvű tankönyvekbe.

Dr. Pásztor Bálint hangsúlyozta: nem kifogásolják a szerb közösség törekvéseit nemzeti identitásuk megerősítésére, ugyanakkor elérték, hogy a törvény a kisebbségi közösségek hasonló igényeit is egyenrangúan kezelje.

„Nem anarchista plénumokkal, hanem módszeres, kitartó, intézményes küzdelemmel értük el mindezt. Ahogy minden mást is, az elmúlt 31 évben” – fogalmazott a VMSZ elnöke.

A politikus végül kérdést is intézett a követőihez: „Ki küzdene a vajdasági magyarság érdekeiért a kormányban és a parlamentben nap mint nap, ha nem a VMSZ?”

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT