Egy i. e. 4. századi görög kereskedelmi hajó maradványaira bukkantak Horvátország partjainál, Vis szigetének közelében – számolt be róla az Arkeonews. A ritka lelet a Komiža melletti tengerfenéken, 30–50 méteres mélységben rejtőzött, és a szakemberek szerint az egyik legrégebbi ismert roncs az Adriai-tengerben.
KIVÉTELES ÁLLAPOTBAN MARADT FENN
A hajó maradványait már 2023-ban felfedezték, ám a Horvát Műemlékvédelmi Intézet csak nemrégiben erősítette meg hivatalosan is a lelőhely történelmi jelentőségét. A régészek szerint a hajótest faszerkezete ólommal volt megerősítve, ami hozzájárult a kiváló konzerválódáshoz. Jurica Bezak régész és konzervátor szerint a roncs rendkívüli állapotban maradt fenn, a helyszínen talált tárgyak – köztük luxusminőségű kerámiák és személyes használati eszközök – egyedülálló betekintést adnak az ókori hajózás világába.
TÖRTÉNELMI SZÁLLÍTMÁNY ISSZA FELÉ
A hajó valószínűleg az akkoriban újonnan alapított görög kolónia, Issza (a mai Vis városa) felé tartott. A fedélzeten amforák, kerámiák, olajjal, fűszerekkel és tartósított élelmiszerrel töltött edények utaztak, amelyekből több darab szinte sértetlenül került elő. A merüléseket vezető búvár, Marko Lete szerint voltak olyan tárgyak is, amelyek állapota olyan, „mintha csak tegnap készültek volna”.
ÉRMÉK ÉS EMBERI MARADVÁNYOK IS ELŐKERÜLTEK
A feltárások során érméket és emberi maradványokat is találtak, amelyek elemzése még folyamatban van. Ezek a leletek nemcsak a hajó történetét, hanem az ókor Adriai-tengeri kereskedelmi útvonalait és kolóniáit is közelebb hozhatják a mai kutatókhoz.
A LELETEK A HELYI MÚZEUMBA KERÜLHETNEK
A feltárás még várhatóan legalább egy évig folytatódik, de a régészek már most szeretnék, ha a legjobb állapotú tárgyakat a helyi múzeumban állíthatnák ki. A leletek tudományos és turisztikai szempontból is kiemelt jelentőségűek lehetnek Horvátország számára.