Szeles Mónikát, a világranglista-vezető, olimpiai bronzérmes és kilencszeres Grand Slam-tornagyőztes teniszezőt minden idők legjobbjaként tartják számon, azonban élete gyökeresen megváltozott, miután a teniszpályán hátbaszúrták.
Szeles Mónikát csodagyerekként tartották számon, hiszen mindössze 15 évesen a világ legjobb teniszezőit győzte le. A bulvárlapok címlapjain szerepelt, színészi karrierről álmodozott, sőt, még a brit királyi családdal is konfliktusba került. Hangos nyögései miatt sokan kritizálták, egyesek szerint nem volt eléggé elhivatott a tenisz iránt. Az 1993. április 30-i hamburgi tornán azonban egy Steffi Graf-rajongó, Gunter Parche hátba szúrta, ami alapjaiban változtatta meg életét. Szelest már a pályán elkezdték ápolni, szerencsére nem ejtett mély sebet rajta támadója. A lapockája alá másfél centi mélyen hatolt be a kés.
„A fájdalmat érezve hátranéztem, egy baseballsapkában álló embert láttam, aki két kézzel fog egy kést, és arra készült, hogy még egyszer megszúrjon. Az arca vörös volt” – idézte vissza a szörnyű pillanatról. A második döfést a testőrök már megakadályozták.
Az elkövetőről, Günter Parchéről kiderült, hogy nem tudta elviselni, hogy Steffi Graf egyre többször kikap a jugoszláv színeket képviselő, de magyar identitású és anyanyelvű Szeles Mónikától.

A fizikai sérülése gyorsan begyógyult, de a lelki megpróbáltatások hosszú időre depresszióba taszították. Emellett édesapja rákkal küzdött, ami tovább növelte a terheit. Két és fél év kihagyás után visszatért a teniszhez, sőt, 1996-ban megnyerte az Australian Opent, de soha nem tudta visszanyerni korábbi dominanciáját.
Szeles karrierje rendkívüli gyorsan ívelt felfelé. 16 évesen megnyerte a Roland Garrost, majd két éven belül hat Grand Slam-trófeát szerzett. Az 1993-as támadásig összesen kilenc Grand Slam-győzelmet aratott, de a hosszú kihagyás után már nem tudta a csúcsteljesítményt hozni. A bulvárlapok folyamatosan kritizálták a testsúlyát, ami csak tovább mélyítette lelki válságát.
Mi lett volna, ha lett volna…
Öt évvel az utolsó mérkőzése után Szeles Mónika rátalált a nyugalomra. Egy évvel később rátalált a szerelem is a 32 éves milliárdos, Tom Golisano személyében. A páros azóta már összeházasodott, az utóbbi években pedig az étkezési zavarokkal kapcsolatos tudatosság növelésén dolgozik. Megtalálta a békéjét és a boldogságát, de sokan még mindig a „Mi lett volna, ha?” kérdésen rágódnak. Ma talán minden idők legnagyobbjaként emlékeznénk rá.
„Még mennyi mindent nyerhetett volna… Úgy beszélnénk róla, mint a Grand Slam-címek rekorderről. Steffi Graf 22-t nyert, de nem volt igazi ellenfele. Az a férfi kétségtelenül megváltoztatta a tenisz történetét” – mondta a nagyszerű Martina Navratilova. Navratilova 18 Grand Slam-címmel fejezte be pályafutását, kétszer annyival, mint Szeles.