Ma, május 3-án van a sajtószabadság világnapja, a Szerbiai Újságírók Szövetsége (UNS) pedig egy kiáltványt adott ki ennek alkalmából, amelyben felhívja a figyelmet a szerbiai újságírók kedvezőtlen helyzetére. Több hazai és nemzetközi szervezetek adatai szerint is riasztó Szerbiában az újságírók sajtószabadsági helyzete.
AZ UNS azt is követeli, hogy az illetékes hatóságok hatékonyan vizsgálják ki az újságírókat és a média munkatársait érő fenyegetéseket. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) által készített, 180 országot rangsoroló médiaszabadság-index szerint Szerbia a 2025-ös jelentésben a 96. helyet foglalja el, ami ugyan két hellyel előrelépés a 2024-es eredményhez képest, de az ország összpontszáma alacsonyabb mint tavaly, így az általános helyzet nem javult érdemben.
Szerbia továbbra is az utolsó előtti helyen áll az EU–Balkán térségben, amely 40 országot ölel fel. Csak Koszovó áll mögötte. A szervezet szerint a médiaszabadság globális helyzete történelmi mélypontra került, és most először minősítették azt súlyosnak.
A Media Freedom Rapid Response (MFRR) platform jelentése, amely Szerbiában a végzett támogató misszió után készült, és a sajtószabadság világnapja előtt tették közzé, „riasztónak” minősíti a sajtószabadság helyzetét az országban.
A jelentés szerint az utóbbi hónapokban az újságírókat érő nyomásgyakorlás és támadások olyan szintet értek el, amelyre évtizedek óta nem volt példa – veszélyeztetve a független és oknyomozó újságírást, valamint elmélyítve a sajtószabadság hosszú ideje tartó válságát – tette közzé a Szerbiai Független Újságírók Egyesülete (NUNS).
A jelentés rögzíti, hogy a fenyegetések az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének beomlása miatti diáktüntetések után fokozódtak, a hatóságok éles válaszlépései pedig tovább súlyosbították a politikai feszültséget, amely az utcákra is átterjedt, és a terepről tudósító újságírók elleni támadásokban csúcsosodott ki.
A beszámoló szerint az újságírók fizikai támadásoknak, halálos fenyegetéseknek, magas rangú állami tisztségviselők általi célba vételnek, megfigyelésnek és lejárató kampányoknak voltak kitéve.
A szervezet felszólította az illetékes hatóságokat, hogy hatékonyan vizsgálják ki az újságírók és médiamunkások elleni fenyegetéseket, és az eljárások eredményeiről rendszeresen tájékoztassák a médiát és a nyilvánosságot.
A sajtószabadság világnapját minden évben május 3-án tartják az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlési határozata alapján. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a szabad sajtó fontosságára, és emlékeztesse a kormányokat arra, hogy kötelességük tiszteletben tartani és támogatni a szólásszabadsághoz való jogot, amelyet az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 19. cikke garantál.