Orbán Viktor tegnap nem élt vétójogával, nem is tudott élni ezzel, hiszen egy közös nyilatkozatot nem írt alá. Ennek ellenére a médiában rendre úgy jelenik meg ez az esemény, mintha Orbán Viktor bármit is megvétózott volna. Az a döntés, amelyben esetleg megtehette volna, többek között Európa militarizálásáról szólt. Ez nem jelenti azt, hogy akadályozott volna bármilyen döntést, hanem egyszerűen nem értett egyet azzal a szövegezéssel, amelyet az EU-csúcson elfogadtak Európa vezetői. Az alábbiakban ennek a dokumentumnak a magyar fordítását közöljük. Az eredeti dokumentum ide kattintva érhető el.
Európai Tanács
Brüsszel, 2025. március 6.
(OR. en)
EUCO 10/25
CO EUR 8
JEGYZET
Feladó: Az Európai Tanács elnöke
Címzett: Delegációk
Tárgy: Az Európai Tanács rendkívüli ülése (2025. március 6.)
- Ukrajna
Az Európai Tanács megvitatta az Ukrajnával kapcsolatos legújabb fejleményeket. Az ebben a dokumentumban megfogalmazott szöveget 26 állam- vagy kormányfő határozottan támogatta.
UKRAJNA
- Az Európai Tanács eszmecserét folytatott Volodimir Zelenszkijjel, Ukrajna elnökével.
- Az Európai Unió kezdettől fogva Ukrajna mellett állt, miközben az ország gyakorolja vele született önvédelemhez való jogát Oroszország teljes körű agressziójával szemben, és továbbra is támogatni fogja Ukrajnát és népét. Az Európai Tanács megerősíti folyamatos és rendíthetetlen támogatását Ukrajna függetlensége, szuverenitása és nemzetközileg elismert határain belüli területi integritása iránt.
- Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja szélesebb következményekkel jár Európa és a nemzetközi biztonság számára. A háború kezdetétől fogva az Európai Unió és tagállamai partnereikkel és szövetségeseikkel együtt hangsúlyozták annak szükségességét, hogy azt egy átfogó, igazságos és tartós béke révén zárják le, az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog elvein alapulva. Az Európai Tanács üdvözöl minden erőfeszítést e béke elérésére.
- Tekintettel a tárgyalások új lendületére, amely egy átfogó, igazságos és tartós békéhez vezethet, az Európai Tanács hangsúlyozza az alábbi alapelvek fontosságát:
a) Nem lehet Ukrajnáról tárgyalni Ukrajna nélkül;
b) Nem lehet olyan tárgyalásokat folytatni, amelyek Európa biztonságát érintik Európa részvétele nélkül. Ukrajna, Európa, a transzatlanti térség és a globális biztonság összefonódik;
c) Bármilyen fegyverszünet vagy tűzszünet kizárólag egy átfogó békemegállapodás felé vezető folyamat részeként történhet meg;
d) Minden ilyen megállapodásnak erős és hiteles biztonsági garanciákkal kell járnia Ukrajna számára, amelyek hozzájárulnak a jövőbeni orosz agresszió elrettentéséhez;
e) A békének tiszteletben kell tartania Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását. - Az „erő által elért béke” elérése érdekében Ukrajnának a lehető legerősebb pozícióban kell lennie, amelyhez elengedhetetlen saját erős katonai és védelmi képességeinek fenntartása. Ez a háború befejezésére irányuló tárgyalások előtt, alatt és után is érvényes. Ennek érdekében az Európai Unió elkötelezett marad hasonló gondolkodású partnereivel és szövetségeseivel együttműködve, hogy fokozott politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást nyújtson Ukrajnának és népének. Emellett fokozni kívánja a nyomást Oroszországra további szankciók és a meglévő intézkedések szigorúbb végrehajtása révén, annak érdekében, hogy csökkentse Oroszország képességét háborújának folytatására.
- Az Európai Unió továbbra is rendszeres és kiszámítható pénzügyi támogatást fog nyújtani Ukrajnának. 2025-ben Ukrajna számára 30,6 milliárd eurót biztosít, amelyből 12,5 milliárd eurót az Ukrajna Támogatási Eszközből folyósítanak, valamint 18,1 milliárd eurót a G7 ERA kezdeményezés keretében, amelyet az immobilizált orosz vagyonból származó rendkívüli nyereségek fedeznek. Az Európai Tanács felszólítja a Bizottságot, hogy sürgősen tegye meg a szükséges lépéseket a fenti pénzügyi eszközök gyorsított kihelyezése érdekében. Emellett arra ösztönzi a Bizottságot és a tagállamokat, hogy minden lehetséges lehetőséget használjanak ki az Ukrajna Támogatási Eszköz keretében a pénzügyi támogatás növelésére.
- Az Európai Tanács áttekintette az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás szállításával kapcsolatos munkát. Az Ukrajna számára erre az évre már elkötelezett pénzügyi forrásokon túl üdvözli a tagállamok készségét arra, hogy sürgősen fokozzák erőfeszítéseiket Ukrajna sürgető katonai és védelmi igényeinek kielégítésére. Különösen fontosnak tartja a légvédelmi rendszerek, lőszerek és rakéták szállítását, az ukrán dandárok számára szükséges kiképzés és felszerelés biztosítását, valamint más, Ukrajna által igényelt eszközöket. Kiemeli ezen a téren az Európai Unió Ukrajnát támogató katonai segítségnyújtási missziójának (EUMAM Ukraine) jelentős szerepét.
Az Európai Tanács felszólítja a Tanácsot, hogy gyorsítsa fel a vonatkozó kezdeményezések megvalósítását, különösen a főképviselő irányításával, az EU katonai támogatásának fokozása érdekében, beleértve a G7 ERA kezdeményezés katonai szükségletekkel kapcsolatos összetevőjét is. - Egy hatékony önvédelemre képes Ukrajna minden jövőbeli biztonsági garancia szerves részét képezi. Ennek keretében az Európai Unió és tagállamai elkötelezettek az ukrán fegyveres erők kiképzéséhez és felszereléséhez való hozzájárulás mellett, valamint a munkálatok fokozása mellett annak érdekében, hogy tovább támogassák és fejlesszék Ukrajna védelmi iparát, és elmélyítsék együttműködését az európai védelmi iparral.
- Az átfogó, igazságos és tartós békére irányuló tárgyalások fényében az Európai Unió és tagállamai készen állnak arra, hogy tovább járuljanak hozzá a biztonsági garanciákhoz saját hatásköreik és képességeik alapján, összhangban a nemzetközi joggal. Ennek részeként megvizsgálják a közös biztonság- és védelempolitikai (CSDP) eszközök lehetséges alkalmazását. A biztonsági garanciákat Ukrajnával közösen, valamint hasonló gondolkodású és NATO-partnerekkel együtt kell megvalósítani.
- Az Európai Tanács emlékeztet arra, hogy minden Ukrajnának nyújtott katonai támogatás és biztonsági garancia teljes mértékben tiszteletben tartja egyes tagállamok biztonsági és védelmi politikáját, valamint figyelembe veszi az összes tagállam biztonsági és védelmi érdekeit.
- Az Európai Tanács hangsúlyozza Ukrajna veleszületett jogát arra, hogy maga válassza meg sorsát, az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog alapján. Az Európai Unió fokozni fogja Ukrajna reformtörekvéseinek támogatását az EU-tagság felé vezető úton.
- Az Európai Tanács felszólítja a Bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a gáztranzit kérdésének megoldására, figyelembe véve a Szlovákia által felvetett aggályokat.
- Az Európai Tanács a következő ülésén visszatér erre a kérdésre.