Magyarország és Szerbia új kőolajvezetéket épít, hogy megerősítsék energiaellátásukat és csökkentsék az európai energiaárakat – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután egyeztetett Pavel Szorokin orosz energiaügyi miniszterhelyettessel és Dubravka Dedovics szerb energiaügyi miniszterrel.
A Miniszterelnökség közleménye szerint a tárcavezető hangsúlyozta: Brüsszel olyan intézkedéseket hoz, amelyek súlyosan veszélyeztetik Európa energiabiztonságát. Mint mondta, az uniós szándék az, hogy az európai országok ne használjanak többé orosz kőolajat és földgázt, valamint zárják be a meglévő szállítási útvonalakat. Ennek következménye szerinte már érzékelhető: az európai energiaárak jóval magasabbak, mint a világ más régióiban.
Szijjártó kiemelte, hogy Magyarország eddig meg tudta védeni a rezsicsökkentés eredményeit, de az orosz energiahordozók elhagyásával a magyar családok rezsiköltsége akár kétszeresére vagy négyszeresére is nőhetne. A kormány ezért elutasítja Brüsszel terveit, és ehelyett új energiaforrásokat és szállítási útvonalakat kíván nyitni.
A most bejelentett szerb-magyar kőolajvezeték évente akár ötmillió tonna kapacitással is rendelkezhet. Magyarország területén mintegy 180 kilométer hosszúságú csővezetéket kell megépíteni, amely a tervek szerint 2027-re működésbe léphet.
A külügyminiszter hangsúlyozta: a cél továbbra is a rezsicsökkentés eredményeinek megvédése, és a magyar háztartások megóvása az uniós intézkedések következményeitől. Véleménye szerint Európa akkor tudja csökkenteni energiaárait, ha bővíti az energiaforrások körét, nem pedig szűkíti azt.
Címlapképünk illusztráció.