2025 júliusának második felében közös katonai gyakorlatot tartanak Kína és Szerbia különleges egységei Hebei tartományban, Észak-Kínában – jelentette be a kínai védelmi minisztérium. A „Čuvar mira 2025” (A béke őrzője 2025) elnevezésű hadgyakorlat az első ilyen jellegű kiképzési együttműködés a két ország hadserege között.
Csian Bin ezredes szerint az esemény célja a harckészség javítása és a két hadsereg közötti együttműködés elmélyítése – idézte a nyilatkozatot a Vreme.com. A gyakorlat diplomáciai jelentősége kiemelkedő: Kína eddig csak Oroszországgal vett részt hasonló katonai eseményen Európában – mutatott rá a német Focus.
KATONAI SZÖVETSÉG A NYUGATON KÍVÜL
Alekszandar Radics katonai elemző az N1-nek hangsúlyozta: Szerbia az egyetlen európai állam, amely katonai együttműködést folytat Kínával.
Mitar Kovacs nyugalmazott tábornok, az Eurázsiai Biztonsági Fórum igazgatója a Sputnik-nak nyilatkozva úgy vélte: Szerbia tudatosan keresi a nyugattól független biztonságpolitikai alternatívákat. Szerinte a nyugati nyomás hatására Belgrád egyre inkább Oroszország és Kína irányába mozdul el.
FEGYVERVÁSÁRLÁS ÉS KÖZÖS FEJLESZTÉSEK
Szerbia már korábban is vásárolt korszerű kínai fegyverrendszereket:
– 2020-ban hat darab CH-92A drónt,
– valamint FK-3 légvédelmi rakétarendszert.
Emellett zajlanak közös katonai technológiai fejlesztések is.
DÉLKELET-EURÓPA KÍNA FÓKUSZÁBAN
Kovacs szerint a szerb nép, valamint Szerbia és a boszniai Szerb Köztársaság természetes stratégiai támaszpontként szolgálhat Kína számára a térségben – legyen szó gazdasági beruházásokról, kommunikációs útvonalakról vagy geopolitikai befolyásról.
Miközben Belgrád hivatalosan továbbra is az EU-tagságra törekszik, valóságos biztonsági orientációja egyre inkább keleti irányt vesz. Kína pedig nemcsak fegyvereket és kiképzést, hanem diplomáciai támogatást és jelentős beruházásokat is kínál – például Koszovó el nem ismerésének ügyében vagy infrastrukturális fejlesztésekben.
Címlapképünk illusztráció.