2.8-as erősségű földmozgást regisztráltak kedd hajnalban Csongrád térségében. A földmozgást a lakosság is érzékelte, és több bejelentés is érkezett.
Földmozgást regisztráltak Csongrád közelében, a rengést a lakosság is érezhette – közölte a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma és a katasztrófavédelem az MTI-vel kedden hajnalban.
A Szeizmológiai Obszervatórium közleménye szerint 02:34 perckor 2.8-as magnitúdójú földrengés keletkezett Magyarországon, Csongrád térségében. Mint írták, a lakosság az epicentrum közelében érezhette a rengés, a szeizmológia obszervatóriumba ezidáig Csongrádból öt bejelentés érkezett. Az elmúlt napokban többször észleltek földrengést a megyében
Mi állhat a csongrádi földrengések hátterében?
Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium korábbi közleménye szerint hazánk alatt olyan kőzetlemezek helyezkednek el, amelyekben folyamatosan feszültségek halmozódnak fel. Ennek egyik legfőbb oka, hogy az Adriai kőzetlemez lassan, de folyamatosan északi irányba mozdul el, miközben az óramutató járásával ellentétes irányban forog. Ez a mozgás „harapófogóba” szorítja a Kárpát-medence alatti kőzetlemezeket, amelyek így az Adriai-lemez és az Európai-kőzetlemez közé szorulnak.
A mostani földrengések mind nagyobb mélységben (több mint 10 kilométerről) képződtek, és olyan földtani törésvonalak közelében történtek, amelyeket korábban is aktív szerkezeti zónaként azonosítottak – vagyis olyan helyek ezek, ahol a földkéreg elemei napjainkban is lassan elmozdulnak egymáshoz képest.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Facebook/BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság)