A szerb állam idén is pénzügyi támogatással ösztönzi azokat a tanulókat, akik a középiskolai beiratkozás során hiányszakmát választanak. A Dnevnik beszámolója szerint a diákok havonta 5.000 dináros állami támogatásra jogosultak, amelyet kilenc hónapon keresztül, a tanév ideje alatt folyósítanak.
A támogatás nemcsak az első évfolyamra vonatkozik, hanem a teljes képzési időszakra – azaz három vagy négy tanéven keresztül is igénybe vehető. A pénzügyi segítség a duális képzésben részt vevő tanulókat érinti, akik emellett munkáltatói juttatást is kapnak az iskolai gyakorlat során.
A Kettős Képzési Iroda közlése szerint a tanulók a gyakorlatért a törvény által előírt módon díjazásban részesülnek: legalább a minimálbér 70 százalékának megfelelő összegben, a gyakorlati óraszám alapján. A végzős évfolyam tanulói így átlagosan 15.000 dinárt keresnek havonta a gyakorlati munkáért, a két támogatás összege pedig elérheti a 20.000 dinárt is.
A támogatás célja, hogy vonzóbbá tegye a gazdaság által keresett, de kevésbé népszerű szakmákat. Az idei felvételi tájékoztatóban 33 hiányszakma szerepel, köztük:
- lakatos-hegesztő,
- autószerelő,
- szakács,
- cukrász,
- bútorasztalos,
- divatvarró,
- kereskedő,
- CNC-gépkezelő,
- mechatronikai technikus,
- víz-, gáz- és fűtésszerelő,
- ipari gépszerelő,
- IT-technikus,
- szőlész-borász,
- és sok más építőipari, vendéglátóipari és gépészeti szakma.
A program célzottan segíti a szakképzés népszerűsítését, különösen azokban a térségekben, ahol a fiatalok elvándorlása és a szakemberhiány komoly problémát jelent. Az iskolák automatikusan jelentik az új tanulókat a Kettős Képzési Irodánál, a támogatási szerződést pedig az iskola, az iroda és a tanuló (illetve gondviselője) írja alá.
Címlapképünk illusztráció, forrás: PTTI EDU/Unsplash