Fokozná a kiskorúak védelmét az online térben az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság iránymutatásokat tett közzé hétfőn a kiskorúak védelmének fokozására az online térben, valamint bemutatott egy életkort ellenőrző alkalmazást annak biztosítására, hogy a gyermekek és a fiatalok továbbra is élvezhessék az online világ kínálta lehetőségeket, például a tanulást és a kommunikációt, miközben csökken a káros tartalmaknak és viselkedésnek való kitettségük kockázata.

A kiskorúak védelméről szóló iránymutatások bemutatásakor brüsszeli sajtótájékoztatóján Henna Virkkunen szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos elmondta, a javaslatok biztosítják, hogy a gyermekek magas szintű adatvédelemben részesüljenek, biztonságban legyenek és teljes körű védelmet élvezzenek az online platformokon.

Elmondta, az iránymutatások többek között ajánlásokat fogalmaznak meg a függőséget okozó alkalmazások felszámolására, hogy csökkentsék a kiskorúak ez irányú kitettségét. Javasolják azon funkciók betiltását, amelyek elősegítik az online szolgáltatások túlzott használatát. Javasolják, hogy a kiskorúak jogosultak legyenek letiltani vagy némítani a felhasználókat, biztosítva, hogy kifejezett hozzájárulásuk nélkül ne lehessen őket csoportokba felvenni. Javasolják továbbá a kiskorúak által közzétett tartalmak, köztük a fényképek leöltésének tiltását, hogy megakadályozzák a szexualizált vagy intim tartalmak nem kívánt terjesztését vagy manipulálását – mondta.

„Az irányelvek nagyobb ellenőrzést biztosítanak a fiatal felhasználóknak az általuk megtekinteni kívánt tartalmak felett, és e tekintetben felszólítja a platformokat arra, hogy a felhasználóktól származó visszajelzéseket részesítsék előnyben a böngészési viselkedésük megfigyelése helyett” – fogalmazott az uniós biztos, majd úgy magyarázta: ha egy fiatal felhasználó jelzi például, hogy nem szeretne bizonyos típusú tartalmat látni, azt a platform ne tegye ismét kéretlenül elérhetővé számára.

Az uniós bizottság azt is javasolja, hogy a platformok alapértelmezés szerint „privátként” állítsák be a kiskorúak fiókjait, azaz akaratuk ellenére ne legyenek láthatóak az ismerőseik listáján nem szereplő felhasználók számára. Ez csökkenti annak kockázatát, hogy idegenek online kapcsolatba lépjenek velük – tájékoztatott.

Noha az online platformok különböző típusú kockázatokat rejthetnek a kiskorúak számára jellegüktől, méretüktől, céljuktól és felhasználói bázisuktól függően, a platformoknak gondoskodniuk kell arról, hogy az általuk hozott intézkedések megfelelőek legyenek, és ne korlátozzák aránytalanul vagy indokolatlanul a gyermekek jogait – mondta.

Közölte továbbá, a kiskorúak védelméről bevezetni kívánt irányelvek felvázolják, hogy a platformoknak mikor és hogyan kell ellenőrizniük felhasználóik életkorát. Ennek elősegítésére az Európai Bizottság korhatárt ellenőrző alkalmazást hozott létre, amely – elmondása szerint – felhasználóbarát, és egységes szempontrendszert állít fel az online korhatárellenőrzés terén.

Az alkalmazás védi a személyes adatokat, lehetővé teszi például a felhasználók számára, hogy könnyen igazolják, ha betöltötték 18. életévüket a korlátozott felnőtt-tartalom online elérésekor. Teljes mértékben lehetetlenné teszi annak nyomon követését, láthatóságát vagy rekonstruálását, hogy az egyes felhasználók milyen tartalmakat tekintenek meg – tájékoztatott.

A program integrálható bármely nemzeti alkalmazásba, vagy önállóan is működhet – mondta.

Az életkorellenőrzést a felnőtt-tartalmat közvetítő platformok és más, a kiskorúak biztonságára nézve nagy kockázatot jelentő platformok esetében javasolja az uniós bizottság, meghatározva, hogy az ellenőrzési módszereknek pontosaknak és megbízhatóaknak kell lenniük, továbbá nem lehetnek tolakodóak és diszkriminatívak – tette hozzá az Európai Bizottság szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztosa.

Forrás: MTI

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT