Húsz évvel a dokumentumok felfedezése után most először jelennek meg könyv formájában Albert Einstein utolsó éveiben folytatott telefonbeszélgetéseinek átiratai – jelentette be hétfőn a német Heyne Verlag kiadó.
A kötet a világhírű fizikus 1953 és 1955 között lezajlott beszélgetéseit tartalmazza, amelyeket Johanna Fantovával, élete utolsó szerelmével folytatott. Fantova, aki Einstein engedélyével jegyezte le a hívások tartalmát, a tudós mindennapjairól, gondolatairól és érzéseiről készített részletes feljegyzéseket.
Einstein, aki 1933-ban a nácik elől menekült el Németországból az Egyesült Államokba, rendszeresen telefonált Fantovának. A hatvankét oldalas gépelt kéziratot 2004-ben találták meg véletlenül a Princeton Egyetem Firestone Könyvtárának archívumában, ahol Fantova könyvtárosként dolgozott. A dokumentumokat hosszú éveken át nem dolgozták fel.
A most megjelenő, jegyzetekkel és magyarázatokkal kiegészített kiadás címe: Ich bin ein Magnet für alle Verrückten. Die Einstein-Protokolle – Sein Leben, seine letzte Liebe, sein Vermächtnis („Mágnesként vonzom az összes őrültet. Az Einstein-átiratok – Élete, utolsó szerelme és öröksége”). A könyvet Peter von Becker jegyzi.
A naplószerű szövegekben Einstein, aki a relativitáselmélettel alapjaiban változtatta meg a modern fizikát, őszintén beszél politikáról, tudományról, hétköznapi történésekről és a szerelemről is. Megfogalmaz kritikákat például a nagyhatalmak közötti fegyverkezési versennyel vagy Németország újrafelfegyverzésével kapcsolatban, de gondolatait megosztja az izraeli–palesztin konfliktusról is.
A könyv emberközelibb módon mutatja be Einstein utolsó éveit – nemcsak mint tudóst, hanem mint érző, gondolkodó embert. (MTI)
Archív fotó: Getty