A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, dr. Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádió vendégeként értékelte az aktuális politikai és társadalmi fejleményeket. Az interjú során szó esett az államtitkári kinevezésekről, a szerbiai RTV körüli vitákról, az oktatás válságáról, a csantavéri közbiztonsági helyzetről, valamint az előttünk álló politikai és közösségi eseményekről is.
Folyamatosság és bizalom a kormányzati szerepvállalásban
Dr. Pásztor már a beszélgetés elején leszögezte: „április 25-én kerültek kinevezésre a VMSZ államtitkárai, […] az elsők között.” Kiemelte, hogy a kinevezések folyamatosságot biztosítanak: „Nincs átmeneti időszak, nincs kiesés. Lehet tovább dolgozni.” Hangsúlyozta, hogy a VMSZ bizalmat szavazott azoknak a szakembereknek, akik már az előző kormányzati ciklusban is szolgáltak, hiszen az elmúlt egy év nem volt elegendő a teljesítményük megítélésére, és „nem láttuk okát annak, hogy bárkitől megvonjuk a bizalmat.”
REM és médiaképviselet
A műsor másik fontos témája a Szerbiai Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testület (REM) körüli eljárás volt. Pásztor hangsúlyozta: „fontos, hogy magyar tagja is legyen a REM-nek,” hiszen a testület dönt a frekvenciák odaítéléséről is. A Pannon Rádió, a Pannon Televízió és a Szabadkai Magyar Rádió frekvenciái kapcsán kiemelte: „nem is feltétlenül magyar nyelvű médium kell, hogy elnyerje azt a pályázatot,” ezért elengedhetetlen a magyar érdekképviselet. A VMSZ továbbra is támogatja Bodzsoni István jelölését, akiről úgy fogalmazott: „ő volt az egyik, ha nem a legjobb jelölt az összes közül, szakmai szempontból.”
Oktatás és tüntetések – a politikai küzdelmek háttere
A szerbiai oktatásban uralkodó helyzet kapcsán a pártelnök kijelentette: „kezd visszatérni a közoktatásba a normalitás,” de kritikusan fogalmazott a tanárok és hallgatók politikai szerepvállalásával kapcsolatban. „Az iskolákban nagyon keményen bekerült a politika és a pártpolitika az elmúlt hónapokban. Visszaéltek a gyerekekkel.”
A hallgatói plénumok által követelt előrehozott választásokról így fogalmazott: „Ez kőkemény és vegytiszta pártpolitika.” A követelések időzítését is megkérdőjelezte, hangsúlyozva: „három héttel a kormány megválasztását követően, most elkezdték követelni a parlamenti választások kiírását.” Az egyetemi tanárok politikai aktivitását személyes példáján keresztül is bírálta: „Soha semmilyen politikai pártról, politikusról egyetlen jó vagy rossz szót nem fognak hallani tőlem.”
Romániai párhuzam
A romániai elnökválasztás első fordulójának eredményeit értékelve Pásztor Bálint aggodalmát fejezte ki: „elképzelhető, hogy szélsőségesen magyarellenes, soviniszta köztársasági elnök lesz.” Elismerését fejezte ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke iránt: „ilyen feltételek mellett is irányítani tudja az erdélyi magyarság hajóját.” Párhuzamot vont a vajdasági helyzettel, hangsúlyozva: „Szerbiában gyakorlatilag nincs olyan számottevő politikus, aki magyarellenes kilengésről lenne ismert.” Kiemelte, hogy ebben nagyban szerepe van a VMSZ munkájának is.
Csantavér és a közbiztonság – „Nekünk az emberek biztonsága számít”
Kiemelt témaként tért vissza a csantavéri közbiztonsági helyzethez, ahol a VMSZ helyi politikusai – „nemcsak a település vezetői, hanem különböző állami szervek és a rendőrség képviselői” – egyeztettek. „Az a cél, hogy visszatérjen a normalitásba az élet Csantavéren.” Ha a helyi megoldások nem hoznak eredményt, „ez téma lesz a belgrádi parlamentben is, meg a belügyminiszterrel is beszélni fogok.”
Jövőbeli tervek és közösségi események
Zárásként Pásztor Bálint a közelgő eseményeket is megemlítette: „taggyűléseket tartunk egész Vajdaságban, több mint 130 VMSZ helyi szervezetben.” Hangsúlyozta a Nemzeti Összetartozás Napjának fontosságát és magyarországi vendégek várható érkezését. Kiemelte két jelentős fejlesztési projekt előrehaladását is: „amelyekről Orbán Viktor miniszterelnök úrral sikerült megállapodnom – ez a nagykikindai és a temerini projektum.”