Dr. Pásztor Bálint: A vajdasági deklaráció ügyében igazunk lett

A Hét Nap Plusz című műsor vendége volt dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, aki részletesen értékelte a szerbiai politikai helyzetet, a VMSZ szerepvállalását az új kormányban, valamint a közösségépítő munkáról és a magyarországi támogatásokról is beszélt.

Az új kormány és a parlamenti normalitás

Pásztor Bálint elmondta: pozitívan értékeli az új miniszterelnök expozéját, és a gyakorlatban is látszik a párbeszédre való nyitottság. „A megválasztását követő napon párbeszédet kezdeményezett a belgrádi egyetem rektorával” – emelte ki. Fontosnak tartotta azt is, hogy a parlamenti vita méltóságteljesebb keretek között zajlott: „Örülök annak, hogy ez a parlamenti vita is arra hasonlított, hogy egy képviselőháznak ki kell néznie.

A VMSZ álláspontja a kormányzati szerepvállalásról

Pásztor Bálint megerősítette: a VMSZ továbbra is államtitkári szinten vesz részt a kormány munkájában, immár nyolc államtitkárral. „A VMSZ álláspontja az, hogy államtitkári szinten kíván részt venni a kormány munkájában. Tisztában vagyunk azzal, hogy mit tudunk vállalni és teljesíteni” – mondta. Kiemelte, hogy a VMSZ színeiben jelenleg több minisztériumban is kizárólag magyar államtitkár dolgozik, ami a párt politikai megbecsültségét bizonyítja.

Eredményes tárgyalások Budapesten

Beszámolt budapesti tárgyalásairól is, ahol Orbán Viktor miniszterelnökkel és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel egyeztetett. Kiemelte: „Nem lehet arra várni, hogy majd abbahagyják a pumpálást, hanem folyamatosan dolgozni kell a közösség érdekében.” A találkozók eredményeképpen két jelentős támogatási döntés született: Temerinben az Iparosok és Vállalkozók Egyesületének székházát újítják fel 95.000 euróból, Nagykikindán pedig az Egység Művelődési Egyesület vásárolhat saját székházat 120.000 euró támogatásból.

A fiatalok tüntetései: sportteljesítmény, de nem megoldás

A beszélgetés során szóba kerültek a szerbiai egyetemisták látványos akciói is, amelyek során Strasbourgig kerékpároztak, most pedig Brüsszelbe futnak. Pásztor Bálint elismerte a sportteljesítményt, ugyanakkor megjegyezte: „Le a kalappal ezek előtt a sportteljesítmények előtt. De nem gondolom, hogy ez bármit megoldana a politikai helyzetben.” Hozzátette: „Most akkor biciklire kéne pattanjunk mi is, hogy eljussunk Párizsba vagy Moszkvába?” – utalva arra, hogy a valós eredményeket a kitartó tárgyalásokkal és intézményes politizálással lehet elérni.

A politikai küzdelem valódi célja

Világossá tette: a hallgatói mozgalmak valójában politikai küzdelmek. „Amikor az egyetemi hallgatók arról beszélnek, hogy listát fognak állítani, az azt jelenti, hogy ők be szeretnének lépni a politikai arénába. Erre természetesen joguk van, de akkor nevezzük a dolgokat a nevükön.” Szerinte a valódi demokrácia az, ha az emberek vállalják véleményüket és politikai szerepvállalásukat nyíltan.

Vajdaság deklarációja

Felidézte, hogy még februárban is arról beszélt: a vajdasági deklaráció semmilyen következménnyel nem jár majd, és ha mégis parlamenti szavazásra kerülne, a VMSZ nem támogatná. Az idő őt igazolta: a dokumentum azóta sem került a parlament elé, és valódi hatása nem lett.

Pásztor Bálint kiemelte: néhány nappal ezelőtt az N1 televízió – amelyet „a kormánypártisággal igazán nem lehet vádolni” – készített egy összeállítást a vajdasági deklaráció ügyéről, ahol egy nem kormányközeli civil szakértő szó szerint megerősítette: „ebben az ügyben nekem lett igazam, amikor arról beszéltem még hónapokkal ezelőtt, hogy ennek semmilyen hatása nem lesz.”

Pásztor hozzátette: bár nem számít rá, de korrekt volna, ha azok az ellenzéki politikai aktivisták, akik a közösségi médiában „hetekig ok nélkül hergeltek a VMSZ ellen”, most bocsánatot kérnének. Mint fogalmazott: „Azt gondolom, hogyha már az ellenzéki oldalon a demokráciáról és a jogállamiságról szokás regélni, akkor ebbe az is beletartozik, hogy ha tévedünk, akkor elnézést kérünk a másik oldaltól.”

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT