A világtenger más területeihez képest az Adriai-tenger horvátországi partszakaszán extrém ritkának számítanak a cápás incidensek. Az utolsó halálos cápatámadás áldozata egy 21 éves német turista volt, de magyar áldozata is volt a horvát vizekben vadászó cápáknak. Novák Ágnesre egy 6 és 6,5 méter közötti fehér cápa támadt rá. Cikkünkbe bemutatunk néhány horvátországi cápatámadást, de kitérünk arra is, hogy mennyi esély van ma egy cápatámadásra az Adrián.
Néhány héttel ezelőtt a Déli szemlén is publikáltuk Pero Ugarković horvát tengerbiológus azon videóját, amelyen egy óriáscápa látható Horvátország vizeiben. A felvételen a Föld második legnagyobbra növő hala volt látható, amely teljesen veszélytelen az emberre, kizárólag planktonnal táplálkozik.
A horvát tengerparton azonban megjelennek a ragadozók különböző fajtái is: mintegy 54 cápafaj él a hozzánk legközelebbi tengerben.

A Földközi-tengerben honos nagytestű cápafajok Fotó: NOAA
Azonban az, hogy a fürdőzőkre támadjanak ritka – de volt már rá példa. Az utolsó feljegyzett halálos cápatámadás Horvátorszában 1973-ban történt, az áldozat egy 21 éves német turista volt.
Rudolf Schneider a part közelében búvármaszk és légzőcső segítségével gyönyörködött a tengeri élővilágban, amikor váratlanul egy öt méter hosszúra becsült nagy fehér cápa támadta meg.
Az utóbbi időben mindössze két támadás történt ezen a területen, 2008-ban Vis sziget közelében, azonban az áldozatok nem sérültek meg halálosan.
Fehér cápa Horvátországban? – magyar áldozat
Dr. Alessandro de Maddalena tengerbiológus, a mediterrán nagy fehér cápák nemzetközileg elismert szaktudósa az 1828 és 2000 közötti időszakot vizsgálva megállapította,
hogy összesen 83 hitelesnek tekinthető nagy fehér cápa észlelés történt az Adriai-tengeren, ami 86 egyedhez köthető.
Horvátországban 1907-ben például két fürdőző is nagy fehér cápa támadás áldozatául esett. Mindkét attak a Kvarner térségéhez köthető; az egyik incidens Krk, a másik pedig Hvar szigeténél követelt halálos áldozatokat. De 1934 szintén fekete évnek számít a horvátországi cápatámadások történetében

Fotó: ISAF
Augusztus 21-én a népszerű fürdőhely, Mali Losinj közelében, a várossal szemközt fekvő Susak szigetnél fürdőző 18 éves Novák Ágnesre támadt rá egy rendkívül nagy,
a szemtanúk beszámolója szerint 6 és 6,5 méter közötti nagy fehér cápa.
A fiatal lány nem élte túl a hatalmas ragadozó brutális erejű harapásait. Két nappal később a Rijekai-öbölben helyi halászok figyeltek fel egy ugyancsak 6-6,5 méter körüli nagy fehér cápára. Augusztus 30-án a Kvarner-öbölben fekvő Krajlvicánál történt a második támadás, amelynek egy szintén fiatal szlovén turista, a 21 éves Zorica Princ esett az áldozatául. A szemtanúk – akárcsak a Susak melletti incidensnél –, ugyancsak egy hatalmas, legalább 6 méter hosszú cápáról beszéltek.

A nagy fehér ma már extrém ritkának számít az Adrián. Fotó: Elter Tamás
A szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy ez ugyanaz a cápa lehetett ami Novák Ágnessel is végzett, illetve amelyet a halászok egy héttel korábban láttak a Rijekai-öbölben.
Élnek még fehér cápák Horvátországban?
Az 1970-es évek derekától sokáig úgy tűnt, mintha teljesen megszűntek volna a ritka, ám de addig többé-kevésbé rendszeres incidensek és jelentősen lecsökkentek az adriai nagy fehér cápa észlelések is. Csak az 1990-es évek elejétől kezdtek ismét a szórványos észlelésekről szóló tudósítások megjelenni.

Egy hatméteres nagy fehér, amit 1981-ben az Adria olasz partszakaszán fogtak ki. Fotó: Victor Lin
2003. június 24-én a horvátországi Jabuka mellett tonhalhalászok hálójába akadva pusztult el egy igen nagy, 5 méter 70 cm hosszú és közel 2,5 tonna tömegű fehér cápa.
Október 7-én Vis-sziget partjainál négy szlovén illetőségű férfi – a szlovén haditengerészet búvárai –, a parttól alig 20 méterre 5-7 méter mély vízben szigonypuskával halakra vadásztak.
Egyikükre, a 43 éves Domjan Pecekre váratlanul egy öt méteres nagy fehér cápa támadt rá.
A ragadozót a legnagyobb valószínűséggel a víz alatti vadászok által elejtett vérző halak csábíthatták a búvárok közelébe.(Az ilyen típusú incidenseket az úgynevezett provokált támadások közé sorolják a tengerbiológusok.) Pecek súlyos lábsérülésekkel túlélte a támadást. Amikor az áldozatot Splitben megműtötték, a sebből egy fehér cápa fog került elő. Az oceanográfiai intézet szaktudósai, Soldo és Dulicic a fog méretéből megerősítették, hogy a támadó valóban egy öt méter körüli nagy fehér lehetett.
Ez volt a mindeddig utolsó dokumentált nagy fehér-incidens az Adriai-tengerről.
Az adriai nagy fehér cápák számának drasztikus lecsökkenésében a túlhalászás mellett elsősorban a tengervíz lassú, de folyamatos felmelegedésének lehet a legnagyobb szerepe. A nagy fehér cápák ugyanis a mérsékelt vizeket preferálják, jellemzően a 9 és 20 fok körüli vízhőmérsékletet. Az Adria vize a nyári időszakban már túl meleg a számukra. A populáció csökkenésnek más egyéb okai is lehetnek, főleg a természetes zsákmányállatok számának az erőteljes lecsökkenése. A nagy fehér cápák egyedszámcsökkenése azonban olyan globális jelenség, amelynek egzakt okait még kutatják a tengerbiológusok.
Borítóképünk illusztráció (Shutterstock)