A TikTok és annak kínai tulajdonosa, a ByteDance, hosszú ideje harcolnak a TikTok jövőjéért az Egyesült Államokban. Trump korábban már többször is megfenyegette a TikTok-ot, hogy betiltja a működését, amennyiben nem találnak egy amerikai vevőt. A TikTok jövője továbbra is kérdéses, de a mostani határidő-hosszabbítás lehetőséget ad a feleknek arra, hogy megtalálják a végleges megoldást, amely biztosítja az alkalmazás amerikai működését és megoldja a nemzetbiztonsági aggályokat.
Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnöke pénteken bejelentette, hogy meghosszabbítja a TikTok amerikai működésére vonatkozó határidőt 75 nappal, így a kínai ByteDance tovább folytathatja a tárgyalásokat a TikTok amerikai részlegének eladásáról. Az új határidő május 20-ig ad időt a feleknek a végleges megállapodás elérésére – közölte az NBC News.
A TikTok eladásáról szól a történet
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik, amely Joe Biden elnök aláírása után hatályba lépett.
A jogszabály 270 napot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek arra, hogy értékesítse az alkalmazást az Egyesült Államokban működtető érdekeltségét. A határidő lejárta után a törvény értelmében a TikTokot el kell távolítani az amerikai Apple és Google alkalmazásboltokból, és fel kell adni a hozzáférést a működéshez szükséges technikai infrastruktúrához is.
Emlékezetes, hogy januárban már leállította a működését az Egyesült Államokban a TikTok. Ezzel az alkalmazás 170 millió amerikai felhasználónak vált elérhetetlenné, és eltűnt az Apple és a Google alkalmazástelepítő szolgáltatásaiból is. Trump akkor első intézkedései között 75 napra felfüggesztette a TikTok-törvény végrehajtását.
Előrelépések
Az amerikai elnök most a TruthSocial nevű közösségi platformján tette közzé bejegyzését, amelyben hangsúlyozta, hogy az adminisztrációja „óriási előrelépést” ért el a TikTok ügyének rendezésében. Az elnök szerint az ügylethez szükséges további jóváhagyások miatt döntöttek úgy, hogy meghosszabbítják a tárgyalási időszakot.
A TikTok működését az Egyesült Államokban eredetileg április 5-ig kellett volna megszüntetni, amennyiben nem sikerült volna vevőt találniuk az amerikai üzletágra.
„Az Adminisztrációm keményen dolgozott azon, hogy megmentsük a TikTok-ot, és óriási előrelépést értünk el” – írta Trump. „Az ügylethez még szükséges néhány aláírás, ezért úgy döntöttünk, hogy 75 nappal meghosszabbítjuk a TikTok amerikai működését”.
A TikTok jövője továbbra is kérdéses, de a mostani határidő-hosszabbítás lehetőséget ad a feleknek arra, hogy megtalálják a végleges megoldást, amely biztosítja az alkalmazás amerikai működését és megoldja a nemzetbiztonsági aggályokat. Az elkövetkező hetekben kiderül, hogy sikerül-e megegyezniük egy megfelelő amerikai vevővel, vagy ha nem, Trump adminisztrációja újabb lépéseket tehet.
Nálunk betilthatják a TikTokot?
Ződi Zsolt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Információs Társadalom Kutatóintézetének kutatója a Magyar Nemzetnek korábban azt mondta, nem tartja valószínűnek, hogy a térségünkben is betilthatják a TikTokot.
Úgy vélte: ha lesz is majd korlátozás a jövőben, akkor az feltételezhetően csak kormányzati tisztviselőkre terjedhet ki, ez a gyakorlat nem példátlan Európában.
Mint mondta, az USA célja, hogy irányítást szerezzen a vállalkozásban, ehhez az 50+1 százalékos részesedés is elegendő. Az amerikaiak nagyságrendileg húszmilliárd dollárt ajánlottak az üzletért, ami azért kevés, mert a TikTok éves árbevétele is ezen a szinten mozog.
A kutató szerint a vételár lehetett az üzletkötés kerékkötője.
Bármi is lesz az amerikai történet vége, a TikTok nem fog összeomlani, a kínai kormányzatnak ugyanis túl fontos eszköz. Egy feltörekvő világhatalomnak az a platform, amelytől a világ fiatalsága konkrétan függővé vált, egy álom – zárta a gondolatait a kutató.
Forrás: Magyar Nemzet, Vajdaság MA
Borítókép: Illusztráció (Fotó: NurPhoto via AFP)