A normalitás hangján – Dr. Pásztor Bálint a szerbiai válságról és a vajdasági magyarság jövőjéről

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke rádióinterjújában a szerbiai belpolitikai válságról, a lehetséges kimenetelekről és a vajdasági magyar közösség helyzetéről osztotta meg gondolatait. Az interjú központi eleme az volt, hogy a VMSZ a jelenlegi belpolitikai feszültségek közepette is a nyugalom és a normalitás helyreállításában érdekelt, mert a kialakult helyzet hosszú távon elsősorban a hétköznapi embereket, köztük a vajdasági magyar közösséget sújtja.

A beszélgetés elején Pásztor Bálint emlékeztetett arra, hogy a szerb kormányfő, Miloš Vučević januárban benyújtott lemondását március 19-én vette hivatalosan tudomásul a parlament. Az alkotmány értelmében az új kormánynak április 18-áig kell megalakulnia, ellenkező esetben előrehozott választásokra kerül sor. A VMSZ álláspontja szerint számukra egyik forgatókönyv sem jelent problémát, a legfontosabb, hogy végre helyreálljon a közéletben a stabilitás és a hétköznapok normalitása. Az elnök úgy fogalmazott, hogy amennyiben választásokat kell tartani a megoldás érdekében, akkor legyenek választások, de véleménye szerint azok nem hoznának lényeges változást a politikai erőviszonyokban.

Az elnök rámutatott, hogy a most már öt hónapja tartó belpolitikai válság főként az ellenzék magatartása miatt húzódik, amely sem az új kormány megalakulását, sem a választások kiírását nem akarja. A tiltakozások, az utcai tüntetések és az oktatási intézmények blokádjai viszont kezdik ellehetetleníteni a normális életvitelt. Kiemelte, hogy az egyetemek és iskolák leállása különösen a vajdasági magyar családokat érinti hátrányosan, sokan már a magyarországi továbbtanulást fontolgatják, mert nem látják biztosítottnak a gyermekek jövőjét egy olyan országban, ahol hónapok óta nem működnek a felsőoktatási intézmények.

Hangsúlyozta, hogy ezek a megmozdulások alapvetően a szerb belpolitikai harc terepei, ahová a magyarokat nem kellene belerángatni. A „Nemzeti Bizalom Kormánya” koncepcióját Pásztor életszerűtlennek nevezte, mert szerinte irreális, hogy a jelenlegi parlament fogadna el bármilyen javaslatot ettől a kormánytól. Rámutatott arra is, hogy az ellenzék által hangoztatott átmeneti kormány ötlete nem jelent valós megoldást, hanem csak tovább mélyítené a politikai válságot.

Az interjúban szóba került az az ellenzéki spekuláció is, miszerint egy amerikai szerb üzletember alakíthatna kormányt. Ezt puszta újságírói találgatásnak nevezte, amely semmilyen hivatalos megerősítést nem kapott. Hangsúlyozta, hogy a VMSZ minden olyan megoldást támogat, amely párbeszéden alapul, és amely az élet visszatérését eredményezi a normális kerékvágásba. Kifejtette: aggályos, hogy egyes szereplők nem érdekeltek a válság lezárásában, mert a feszültség fenntartásából politikai hasznot remélnek.

Pásztor Bálint élesen bírálta az ellenzéket, amely szerinte nem rendelkezik programmal, vezetővel és vízióval, politikai céljuk kizárólag a társadalmi elégedetlenség szítása. Felidézte: 2017-ben az ellenzék 1 millió szavazatot szerzett, de a legutóbbi választásokon már ennél jóval kevesebbet. Szerinte nem a választási rendszerrel van baj, hanem azzal, hogy az ellenzék nem tud alternatívát kínálni a társadalomnak.

Külön kiemelte, hogy a VMSZ továbbra is az egyetlen magyar politikai erő, amely önállóan vesz részt a választásokon, és egyedül képes a vajdasági magyar közösség érdekeinek képviseletére. Példaként a bezdáni színház ügyét hozta fel, amelynek visszaszerzése és felújítása a VMSZ közbenjárásával valósulhatott meg. Rámutatott: ha a VMSZ nem lenne, senki nem karolná fel az ilyen ügyeket, és kérdés, ki képviselné a magyar oktatás, kultúra és jogérvényesítés érdekeit. Élesen bírálta a VMDK-t is, amely szerinte nem kínál alternatívát, csak a VMSZ ellen hergel nap mint nap, miközben a választásokon sem indul önállóan.

Az interjúban szóba került a parlamenti füstbombázás is, amelyet veszélyes és felelőtlen cselekedetnek minősített. Hangsúlyozta, hogy a „diktatórikusnak” titulált Szerbiában a képviselők következmények nélkül dobálhatták a füstbombákat, míg Magyarországon hasonló esetben súlyos pénzbírságot szabtak ki a parlamenti rend megzavarásáért.

A hangágyú-ügy kapcsán elmondta: sem megerősíteni, sem cáfolni nem lehet, hogy alkalmazták-e ezt az eszközt március 15-én Belgrádban. Leszögezte, hogy az ilyen jellegű feltételezések csak a hangulatkeltést szolgálják, és a tények tisztázását a szakértőkre kell bízni. Hozzátette, hogy a vajdasági deklaráció körüli korábbi botrány is hasonló hangulatkeltő akció volt, amely végül semmilyen következménnyel nem járt és amit a VMSZ sosem támogatott.

Pásztor Bálint az interjút azzal zárta, hogy a VMSZ továbbra is a normalitás hangját képviseli, nem támogat semmilyen agressziót, és célja a vajdasági magyar közösség érdekeinek érvényesítése. Hangsúlyozta: a VMSZ létezése nélkül a magyar közösség védtelenné válna, és minden olyan törekvést elutasítanak, amely a közösség meggyengítésére irányul.

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT