A gyümölcsösökben súlyos károkat okozott a márciusi hideg, különösen a barackosok, szilvások és körtések sínylik meg a virágzás idején érkező lehűlést. A tavaszi fagy nemcsak a rügyeket és virágokat pusztítja el, hanem a beporzást is akadályozza. Mutatjuk, hogy derítheted ki pár másodperc alatt, hogy oda van-e minden remény.
A virág szimpla megbarnulása még nem feltétlenül utal fagykárra – ez természetes folyamat a lehullás előtt. Ha biztosra akarsz menni, szedj le egy virágot, és vágd ketté. Ha a belsejében található bibe zöld, nincs baj. Viszont ha sötétbarna vagy fekete, akkor sajnos megfagyott.
Veszélyeztetett gyümölcsfák
A tavaszi fagy leginkább a korán virágzó gyümölcsfákra veszélyes, különösen a kajszi- és mandulafákra, amelyeket szinte minden évben ér fagy. De a cseresznye-, meggy- és őszibarackfák is érzékenyek. Kevésbé fenyegetettek azok a fajok, amelyek később virágoznak, mint például a körte-, alma-, birs- és naspolyafák.
Ezt teheted, ha már megtörtént a baj
Amennyiben a fagykár már bekövetkezett, a cél az, hogy a fa regenerálódását segítsük, és minimalizáljuk a hosszú távú károkat.
- Ne siess a metszéssel! Előbb várj néhány napot vagy akár hetet, míg egyértelműen látszik, mely részek pusztultak el. Csak ezután érdemes visszavágni a fát.
- Amint új hajtások jelennek meg, érdemes biostimulátoros lombtrágyával vagy mikroelemes tápanyagokkal támogatni a növényt. Ez ugyan nem pótolja a termést, de segíti a fa újraerősödését.
- A fagy által stresszelt fák vízigénye megnövekedhet, ezért a rendszeres öntözés különösen fontos – főként akkor, ha a fagyos időszakot száraz, szeles napok követik.
Forrás: baon.hu
Fotó: beol.hu