Akár 50 százalékkal is csökkenhet egyes gyógyszerek ára Szerbiában

A következő egy-két hónapban csökkenhet egyes gyógyszerek ára Szerbiában, és bizonyos készítmények esetében az árcsökkenés akár az 50 százalékot is elérheti – jelentette ki Đuro Macut szerb miniszterelnök.

A kormányfő az RTS közszolgálati televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a tervezett intézkedések végrehajtásához még le kell folytatni a szükséges szabályozási eljárásokat, amelyek a Köztársasági Egészségbiztosítási Alaphoz kapcsolódnak. Hozzátette: arra számít, hogy a nyár vége előtt már alacsonyabb árakkal találkozhatnak a betegek.

Macut szerint nem minden gyógyszer válhat teljesen térítésmentessé, ugyanakkor több készítmény esetében jelentős árengedmény várható. A tervek szerint az intézkedés számos betegcsoportot érint majd, köztük a szív- és érrendszeri betegségekben, anyagcsere-betegségekben, cukorbetegségben, krónikus kötőszöveti betegségekben és reumás megbetegedésekben szenvedőket.

A miniszterelnök közölte, hogy összesen 10–11 betegcsoport esetében vizsgálják a gyógyszerárak mérséklésének lehetőségét.

Macut a szülő-gondozókról szóló törvényről is beszélt, amelyet a szerb kormány már elfogadott. Elmondása szerint a jogszabály július elején kerül parlamenti eljárásba, és várhatóan októberben léphet hatályba.

A törvény havi 65 ezer dináros támogatást biztosítana a szülő-gondozók számára. A miniszterelnök szerint az új szabályozás jelentős társadalmi elismerést jelent azoknak a szülőknek, akik tartós ápolásra szoruló gyermekükről gondoskodnak. Hozzátette, hogy a jövőben további módosításokkal más érintett csoportokra is kiterjeszthetik a támogatást.

Címlapképünk illusztráció. Forrás: Unsplash

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT