Lépfene ütötte fel a fejét Horvátországban – rendkívüli intézkedéseket vezettek be

Halálos állatbetegség jelent meg Horvátország két megyéjében – a lépfenét (anthrax) Split-Dalmát és Sibenik-Knin megyében azonosították több szarvasmarha elhullása után. A horvát hatóságok rendkívüli intézkedéseket vezettek be: korlátozási zónákat hoztak létre, megkezdték az állatok kötelező oltását, valamint elrendelték a mozgáskorlátozást, fertőtlenítést és rágcsálóirtást az érintett térségekben – számolt be róla a Horvát Állatorvosi Intézet (HVI).

VÁRATLAN ELHULLÁS, SÚLYOS FERTŐZÉS

A betegségre a helyi sajtó figyelt fel, amikor látható tünetek nélküli szarvasmarha-elhullásokról kezdtek cikkezni két héttel ezelőtt. A HVI pénteken jelentette be az első megerősített fertőzést Vrlika járásban, majd szombaton további pozitív mintákat találtak Maovica környékéről származó állattetemekből.

A lépfene kórokozója, a Bacillus anthracis, spórákat termel, amelyek akár évtizedekig is életképesek maradnak a talajban vagy vízben. Az állatok gyakran minden előzetes jel nélkül hullanak el, a tünetek között remegés, támolygás, légzési zavar és felfúvódás szerepelhet.

EMBERRE IS VESZÉLYES LEHET

Bár elsődlegesen állatbetegség, a lépfene zoonózis, azaz emberre is átterjedhet – különösen, ha valaki érintkezésbe kerül a beteg állattal, annak szöveteivel vagy a spórákkal. A fertőzés történhet belélegzéssel, sebeken át történő behatolással vagy szennyezett élelmiszer fogyasztásával is.

A fertőzött állatok kezelése nem jellemző, helyettük megelőző vakcinázással és szigorú járványügyi ellenőrzéssel próbálják megfékezni a terjedést.

A horvát hatóságok azt kérik a gazdáktól és a lakosságtól, hogy fokozottan figyeljenek a gyanús elhullásokra, és azonnal jelentsék azokat az illetékes állatorvosnak.

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT