Mit hozhat Szerbiának az EU új költségvetése?

A 2028–2034 közötti időszakra szóló új uniós költségvetési javaslat jelentős, közel 40 százalékos növekedést irányoz elő a tagjelölt országok – köztük Szerbia – számára nyújtott támogatások tekintetében. Az RTS beszámolója szerint a pénzügyi bővülés jó hír lehet Belgrádnak, ám a támogatások szigorúbb feltételekhez lesznek kötve.

TÖBB TÁMOGATÁS, DE FELTÉTELHEZ KÖTVE

Az Európai Bizottság előzetes terve szerint 42,6 milliárd eurót különítenének el a tagjelölteknek és keleti partnerségi országoknak, szemben a jelenlegi időszak 31 milliárd eurójával. Ezzel Szerbia évi több mint 300 millió euróra számíthatna a jelenlegi IPA-alapokon és a Növekedési Terven túlmutató új, összevont forrásból.

A támogatások azonban nem automatikusan járnak: a pénzekhez való hozzáférés a reformok előrehaladásától függ majd. A rendszer alapelve: „előbb reform, aztán pénz”.

VERSENY A TAGJELÖLTEK KÖZÖTT

A brüsszeli elképzelések szerint a forráselosztásnál figyelembe veszik, hogy egy adott ország milyen mértékben és gyorsasággal hajtja végre a szükséges változtatásokat. Azok az országok, amelyek elmaradnak a reformokkal, elveszíthetik a támogatások egy részét.

A bizottság célja az is, hogy versenyt hirdessen a tagjelöltek között, ezzel ösztönözve a gyorsabb közeledést az uniós normákhoz. Kiemelt figyelmet kap a jogállamiság betartása, ami alapfeltétele lesz a további támogatásoknak.

FELKÉSZÜLÉS A TAGSÁGRA

Az új költségvetési keret lehetővé teszi a rugalmas kiigazítást arra az esetre, ha egy ország a ciklus alatt eljutna a teljes jogú tagságig. Ilyenkor a költségvetést felülvizsgálnák, hogy megállapítsák az adott ország számára járó kohéziós és agrártámogatási összegeket, valamint a költségvetéshez való hozzájárulás mértékét is.

POLITIKAI SZÁNDÉK SZÁMOKBAN

Marta Kos bővítési biztos szerint a tervezet „jó hír a bővítés és a tagjelöltek számára”, míg Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a gyorsan haladó országokat nem akadályozhatja a bürokrácia. A bizottság célja egy rugalmas és reagálóképes költségvetés, amely képes követni a bővítési folyamat tempóját.

HOSSZÚ TÁRGYALÁSOK VÁRHATÓK

Bár a költségvetési javaslat tárgyalása várhatóan két évig is eltart, az első viták már elkezdődtek. Több tagállam elégedetlenségét fejezte ki, így kompromisszumok elkerülhetetlenek lesznek.

Szerbia számára ez azt jelenti, hogy több pénz állhat rendelkezésre, de csak akkor, ha konkrét reformlépések és a jogállamiság tiszteletben tartása is megvalósul. A pénz tehát elérhető – de nem mindenáron.

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT

Dr. Pásztor Bálint

Pártelnöki egyeztetés Palicson

Palicson került sor Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ)