Athénban tartják az Energetikai Közösség miniszteri szintű találkozóját, amelyen a nyugat-balkáni országok energiaügyi miniszterei, köztük Szerbia képviselői is részt vesznek. A tanácskozás fókuszában két kulcskérdés áll: az elektromosenergia-piacok gyorsabb integrációja, valamint a dekarbonizáció, amelynek részeként napirendre került a szén-dioxid-kibocsátás megadóztatása is – számolt be az RTS.
A találkozónak különös jelentőséget ad, hogy az Energetikai Közösség megalakulásának 20. évfordulóját is ünneplik. A szervezet célja, hogy elősegítse a délkelet-európai országok uniós energiapiacba való bekapcsolódását, különös tekintettel a környezetvédelemre és az uniós szabályozásokhoz való közeledésre.
SZERBIA: PIAC-ÖSSZEKAPCSOLÁS ÉS FOKOZATOSSÁG
Szerbia alapító tagja az Energetikai Közösségnek. Az ország energiaügyi minisztere, Dubravka Đedović Handanović a találkozón hangsúlyozta: Belgrád támogatja a villamosenergia-piacok összekapcsolását, és már teljesítette az ehhez szükséges feltételeket. A cél, hogy 2026 első negyedévében összekapcsolódjanak a magyar piac rendszerével.
Ugyanakkor Szerbia fontosnak tartja, hogy a szén-dioxid-kibocsátás megadóztatását ne egyik napról a másikra, hanem fokozatosan vezessék be.
A GAZDASÁG VÉDELME A CÉL
A miniszter szerint Szerbia részletes gazdasági hatástanulmányokat készített, és ezek alapján világos, hogy az azonnali adóteher súlyosan érintené a gazdaságot és a versenyképességet. „Védeni fogjuk álláspontunkat, hogy a szén-dioxid-adó bevezetése csak fokozatosan történjen meg, hogy megőrizzük gazdaságunk erejét és versenyképességét” – mondta Đedović Handanović az RTS beszámolója szerint.