Középiskolások kérdéseire válaszolt Kapu Tibor a világűrből

Középiskolás diákok kérdéseire válaszolt a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről Kapu Tibor kutatóűrhajós szerdán, a budapesti HUNIVERZUM Látogatóközpontban Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős magyar miniszteri biztos, a HUNOR program vezetője közreműködésével rendezett beszélgetésről az M1 aktuális csatorna számolt be.

Kapu Tibort az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) győztes diákok élőben kérdezhették egyebek mellett a súlytalanság hatásairól, az űrben végzett kémiai kísérletekről, az ISS pályakorrekciós rendszeréről és az immunrendszer űrbéli működéséről.

Ferencz Orsolya elmondta: az ISS fedélzetén a magyar kutatóűrhajós által végzett kísérletek révén hazai egyetemek, kutatóműhelyek és vállalatok kapnak lehetőséget arra, hogy a csúcstechnológia területén a világűrben képviseltessék magukat és kutatásaikat. Ez a küldetés emellett különös jelentőséggel bír a fiatalabb generációk számára, hiszen célunk az űrtudományok iránti érdeklődés felkeltése, valamint a természettudományok, a technológia, a mérnöki tudományok és a matematika iránti elköteleződés erősítése hazánkban – tette hozzá.

A miniszteri biztos szerint a HUNOR program révén Magyarország ismét bebizonyította, hogy képes meghatározó szereplőjévé válni a XXI. század dinamikusan fejlődő iparágainak. Az OKTV-n győztes diákok részvételét a beszélgetésen azért tartotta fontosnak, mert ők „a jövő tudományos életének alapjait fektetik le”.

Kapu Tibor a súlytalanságról feltett kérdésre válaszolva elmondta: súlytalanságban lebegni és megszokni azt, hogy gyakorlatilag minden irányban lehet minden, az eleinte szokatlan. Hozzátette: fel kell ismerni bizonyos mintázatokat, és akkor könnyen tud tájékozódni, egy nap után hozzá lehet szokni mindenhez.

Arra a kérdésre, hogy a kémiát segíthetik-e a küldetés kutatásai, azt mondta: főleg biológiai és fizikai kutatásokat végeznek, ugyanakkor a kristálytan területén születtek eredmények. A HUNOR közreműködésével korábbi küldetésben zajlott kutatásban fehérjéket kristályosítottak az űrben, amelyek a gyógyszergyártásban hasznosulhatnak – ismertette.

Számos állat- és növényfaj járt már az űrállomáson, a kutatóűrhajós bemutatta a búzát és a retket, amelyet ott termesztettek. Beszélt egy másik kísérletről is, bemutatta azt a dobozt, amelyben jelenleg muslicák nőnek, azért, hogy végül a DNS-üket megvizsgálják. Ezen kívül még olyan egzotikusabb állatok is jártak már az ISS fedélzetén, mint a például skorpiók és halak, valamint korábban pókokkal kísérleteztek.

Az űrállomáson vizet bontanak elektrolízissel az oxigén előállításához – válaszolta arra a kérdésre, hogyan állítanak elő oxigént az űrben. Kapu Tibor szerint ez nagyon szép példája annak, hogy az ISS egy hatalmas körforgás.

„Itt, a világűrben semmi nem adott az emberi élethez. Se oxigén, se víz, tényleg gyakorlatilag a napfény az egyetlen, amit tudnék mondani. Úgyhogy minden, ami a mi életünkhöz itt szükséges, azt nekünk vagy elő kell állítanunk, vagy föl kell hozni” – mondta a kutatóűrhajós.

Forrás: MTI
Fotó: HUNOR

Oszd meg a cikket:
VAJDASÁG IDŐJÁRÁS

NEKED AJÁNLOTT