Felsővadászi II. Rákóczi Ferenc nevét a magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye, a Rákóczi-szabadságharc fűzte be az emlékezetünkbe. 1704-ben, 320 évvel ezelőtt Gyulafehérvárott választották erdélyi fejedelemmé, és ő volt az utolsó, aki ezt a tisztséget betöltötte.
A fejedelem öröksége
Rákóczi Ferenc születésekor már csecsemőként magával hordozta a nagy felelősséget: édesapja, I. Rákóczi Ferenc halála után nagyapja és dédapja, I. és II. Rákóczi György erdélyi fejedelmek örökségét kellett tovább vinnie. Édesanyja, Zrínyi Ilona, a híres költő, Zrínyi Miklós unokahúga volt, aki a török elleni harcokban és a magyar függetlenségi küzdelmekben játszott jelentős szerepet.
Erdély fejedelme és a szabadságharc vezetője
Rákóczi 1703-ban indította el a Habsburg-ellenes szabadságharcot, amelynek célja a teljes állami függetlenség visszaszerzése volt. A magyar rendek vezérlő fejedelmévé választották, amit a „dux & princeps” címekkel is megerősítettek. Ez a katonai hangzású cím a harc ideiglenes jellegére utalt, hangsúlyozva, hogy Rákóczi nem személyes karriervágya és ambíciói kielégítése céljából indította a háborút.
Hűség a függetlenséghez
Bár a szabadságharc végül nem hozta meg a kívánt eredményt, Rákóczi kitartása és becsületessége a magyar nemzet emlékezetében mindmáig él. A szatmári béke után nem fogadta el a felkínált közkegyelmet, és továbbra is hű maradt a magyar függetlenség ügyéhez. A kompromisszummal záruló béke megakadályozta Magyarország teljes beolvadását a Habsburg Birodalomba, és biztosította a rendi alkotmány fennmaradását 1848-ig.
Emlékezés és örökség
Rákóczi Ferenc latin nyelvű jelmondata, „Cum Deo pro patria et libertate!” (Istennel a hazáért és a szabadságért!) szállóigévé vált, és mindmáig inspiráló üzenetként szolgál a nemzet számára. Hosszú bujdosás után, Rodostóban hunyt el, de emléke és szellemi öröksége tovább él a magyar történetírásban és nemzeti emlékezetben.
Következtetés
II. Rákóczi Ferenc életútja és tevékenysége a magyar nemzeti függetlenségi harcok egyik legkiemelkedőbb fejezetét jelenti. 320 évvel erdélyi fejedelemmé választása után is emlékezzünk rá tisztelettel és megbecsüléssel, mint a haza és a szabadság elkötelezett védelmezőjére.